< Previous box
Next box >
ELEVATOR REPAIR SERVICE, BEN RUBIN a MARK HANSEN
Box 20

Elevator Repair Service, Ben Rubin a Mark Hansen /USA/
SHUFFLE
instalace slov a performerů

 
Divadelní soubor Elevator Repair Service (Gatz, 2010) ve spolupráci s umělcem Benem Rubinem a statistikem Markem Hansenem vytvořili novou performativní instalaci Shuffle. Herci ERS se vynořují ze skrytých zákoutí architektonického labyrintu PQ, nepostřehnutelně se mísí s publikem a sehrávají překvapivá, často absurdní mikropředstavení. Texty performance Shuffle jsou generovány v reálném čase sofistikovanými počítačovými algoritmy, které analyzují a kombinují slova a fráze z děl Fitzgeralda, Faulknera a Hemmingwaye a nabízejí tak nový pohled na literaturu, kterou jsme si mysleli, že známe. Dílo zároveň rozmlžuje hranice mezi divadelním, soukromým a veřejným prostorem.
 
Režie: John Collins (Guggenheim fellow 2010).
Text a design: Ben Rubin a Mark Hansen.

Vytvořeno pro New York Public Library u příležitosti jejího stoletého výročí a FuturePerfect Festival. Původní premiéra se odehrála v New York Public Library.

Projekt, který recykluje slova z literárních děl v divadle, matematice a emocích uzavírá experimentální trilogii souboru Elevator Repair Service založenou na významných amerických románech (F. Scott Fitzgerald: Velký Gatsby, William Faulkner: Hluk a vřava a Ernest Hemingway: Fiesta).
 

Bio: Elevator Repair Service (ERS) je newyorský soubor tvořící autorská divadelní představení. ERS založil režisér John Collins v roce 1991 a od té doby vytvořil široký repertoár celovečerních i krátkých představení. Soubor vystupoval po celém světě a získal ocenění a uznání v Evropě, Austrálii a ve Spojených státech. ERS svá díla staví na různých pramenech včetně nalezených textů, videí, filmů, literatury a vlastních choreografií. Ve výsledných představeních se střetávají moderní technologie s primitivními a nesourodé texty a formy se mísí poháněny příběhem, humorem, patosem a kontrolovaným chaosem. Od svého počátku na počátku 90. let si ERS získala velkou popularitu v New Yorku, v celých USA i v zahraničí a její představení ověnčená cenami ovlivnila celou generaci divadelníků. ERS je rezidentní soubor New York Theatre Workshop.
 
Mark Hansen je profesor statistiky na UCLA a spolupracuje s Center for Embedded Networked Sensing. Zastává čestné funkce v Department of Design/Media Art a Department of Electrical Engineering na Kalifornské univerzitě v Los Angeles (UCLA). Hansen je v současné době členem Komise Národní akademie věd pro vědu o lidské interakci a interakci s prostředím v 21. století. Jako člen Výzkumné a vývojové skupiny New York Times sleduje, jak sociální média pomáhají (re)distribuovat obsah deníku. Vzhledem k tomu, že svou kariéru zahájil v Bell Laboratories, spočívá těžiště jeho práce v aplikacích. Často analyzuje velké, složité datové toky v různých kontextech sledováním životního prostředí počínaje a mechanikou informačních technologií konče.
 
Ben Rubin je mediální umělec pracující v New Yorku v USA. Jeho práce jsou zastoupeny ve sbírkách Art Institute Chicago, San Jose Museum of Art a Science Museum v Londýně. Byly vystavovány ve Whitney Museum v New Yorku, v Reina Sofia Museum v Madridu, ve Fondation Cartier pour l´art contemporain v Paříži a v centru pro umění a média ZKM v Karlsruhe. Rubin vytvořil velkorozměrová veřejná umělecká díla pro The New York Times, město San José a Minneapolis Public Library. V současné době pracuje na site-specific soše nazvané Shakespeare Machine pro Public Theater v New Yorku a právě dokončil svítící střešní maják pro National Museum of American Jewish History ve Philadelphii. Ben Rubin je členem profesorského sboru programu interaktivních telekomunikací New York University.


INTERSEKCE INFO    INTERSEKCE ANIMA
EN          CZ